FÅTÖLJ och FOTPALL, "Pernilla", Bruno Mathsson by Dux. 1900-talets andra hälft.

Stomme av bok, klädda i "Hawaii brun" och "Anakreon svart", tyger formgivna av Josef Frank.

Bruksslitage. Klädsel blekt och med hål.

Utropspris
3 500 SEK