COUCH, modell 775, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, 1960-tal.

Dyna med klädda knappar, lös kudde, klädd i "Magnolia", svart botten, lin, formgivet av GP & J Baker, England. Kulfötter. L ca 200.

Slitage. Fläckar. Ställvis blekt.

Formgiven av Josef Frank 1938.

Utropspris
15 000 SEK