Gunnar Asplund

(Sverige, 1885-1940)
Gunnar Asplund
(Sverige, 1885-1940)

TAKLAMPA, Gunnar Asplund, "Böhlmarks" 1900-talets andra hälft. H ca 30.

Vit, matt opalinglaskupa samt grönpatinerad metall. Diam 46.

Ej funktionstestad. Repor.

Formgiven till Gunnar Asplunds musikrum på Verkstadens utställning 1920 på Liljevalchs konsthall i Stockholm. Tillverkades av Böhlmarks från 1922 och framåt.

Utropspris
4 000 SEK