DOSOR, 2 st, silver, Österrike-Ungern, samt Sverige. 1800-talets mitt. Vikt tot 160 g.

Dosa, rektangulär form, Österrike-Ungern, 1840-tal, graverad dekor samt invändig gravyr "Ni moi sans toi - Ni toi sans moi". L 8, b 5. Snusdosa, oval form, Gustaf Wilhelm Nordström, bär monogram, 1857. L 9, b 5,5. Bägge dosorna invändigt förgyllda.

Bruksslitage.

Utropspris
1 500 SEK