BOK, "Een kort beskrifning uppå tvenne resor och...Japan...", Nils Matsson Kiöping, Kankel, Visingsborg 1667.

Sk Kankeltryck av Greve Brahes boktryckare Johann Kankel på Visingsborg, Visingsö.
Fyra sambundna reseskildringar från asien.

Slitage, skador med lagningar, beskurna marginaler, senare bokband med skador och lösa pärmar. Ej genomgången.

Utropspris
3 000 SEK