BORD, mahogny, gustavianskt, sekelskiftet 1700/1800.

Uppfällbar skiva, låda i sargen, nedåt avsmalnande ben med avslutande hjultrissor i mässing. Låset senare.
L 53, b 42, h 77,5.

Stödmekanismen för bordsskivan defekt. Spricka i lådans botten, bruksslitage. Renoverad. Lagning.

Utropspris
400 EUR