Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Nils Strinning

(Sverige, 1917-2006)
Nils Strinning
(Sverige, 1917-2006)

BOKHYLLA, "Stringhyllan" Nisse Strinning, String Design AB, 1966.

4 sargar för golvplacering i metall. 10 hyllor, skåp med skjutdörrar, skrivklaff/bardel samt skåp 4 lådor, teak.
Etikettmärkt samt datumstämplade hyllor. H ca 185, b ca 78 per sektion, d 45.

Skador, slitage, repor.

Formgivare

Nils Strinning var en svensk arkitekt och formgivare född i Kramfors. Han studerade vid Tekniska Skolan. Strinning är främst känd för att tillsammans med sin fru Kajsa ha formgivit den så kallade ”Stringhyllan”, som består av fanerade hyllplan som hängs på plastöverdragna metalltrådsgavlar. Efter att den förevisats på H55-utställningen i Helsingborg 1955 kom den att bli en enorm succé. Hyllan är idag en klassiker och nytillverkas.

Utropspris
4 000 SEK