Ek, två hurtsar med lådor, l 190, b 90, h 78.
Slitage, flisor, repor samt fläckar, bordsskiva med omfattande fläckar och repor. Nyckel saknas.
Har enligt uppgift stått på Broströms kontor i Göteborg.