Bauhaus

(Tyskland, 1919-1933)
Bauhaus
(Tyskland, 1919-1933)

VÄGGLAMPA, Modell 11, Curt Fischer, Midgard, Bauhaus, 1920-tal.

Krom och svartlackerad metall. Märkt Midgard D.R.G.M.D.R.P. Ausl. Pat. Formgiven 1923-25. L ca 120.

Slitage. Senare dragen el. Ej funktionstestad. Bucklor. Färgfläckar. Färgbortfall. Anlöpningar.

Utropspris
3 000 SEK