STOL, rokoko, provinsarbete, sent 1700-tal.

Grönmålad. Svängda ben

Målad i grönt, svängd och genombruten rygg med balusterbricka, svängda framben med fotkryss. Löst stoppad sits.

Slitage, sprickor, färgbortfall, senare bemålning. Kraftigt skadad sits.

Utropspris
2 000 SEK