TOALETTBORD, "3-179", ur "Skandinett"-serien, Sven Engström och Gunnar Myrstrand, Bodafors, 1900-talets andra hälft.

Lackerad björk, vippbar spegel, två lådor, etikettmärkt. L 110, b 45, h 122.

Konditionsrapport

Bruksslitage, fläckar samt repor.

"Till Skandinettserien hör också toalettbord och taburett med klädd sits eller sits i rottingflätning. En rymlig och praktisk byrå, som kan förses med spegel, ingår även. Alla byråns mått följer Svenska Slöjdföreningens måttutredning. Ett mjukt rundat sängbord, stol och karmstol kompletterar möblerna för sovrummet. Möblerna finns i mahogny, ek eller lackerad björk. De olika enheterna kan sammanställas till 'hennes eget rum' eller 'hans rum', varvid de olika träslagen, som serien förekommer i, kan ge rummen helt olika karaktär. Formgivare till Skandinett är de välkända arkitekterna Sven Engström och Gunnar Myrstrand. Ur "SOVRUM - Ett möbelprogram från AB Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors", odaterad produktkatalog, s 6.

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss