Ateljé Lyktan

(Sverige, Grundat 1934)
Ateljé Lyktan
(Sverige, Grundat 1934)

TAKLAMPA, "Bumling", Anders Pehrsson, Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets fjärde kvartal, h 23.

Vitlackerad metall, diam 40.

Bruksslitage, ej funktionstestad.

Formgivare

Ateljén Lyktan startades år 1934 i Helsingborg av den unge formgivaren Hans Bergström. Företaget inriktade sig mot lamptillverkning för offentlig miljö, kyrkor och designmedvetna hem. År 1964 tog Anders Pehrson över Ateljé Lyktan och kom att sätta sin personliga prägel på utvecklingen av företaget fram till slutet av 1970-talet. Ett flertal modeller som formgavs under Anders Pehrsons tid har idag blivit klassiker. ”Bumling”, ”Knubbling” och ” Supertube” är några av de mest välkända exemplen. Än idag sprider Ateljé Lyktan ljus till våra hem med sin stilsäkra, rena design.

Utropspris
1 500 SEK