STOL

"Mademoiselle", Ilmari Tapiovaara, Edsbyverken, modellen formgiven 1958.

Vitmålat trä, spjälad rygg. Brännmärkt.

Konditionsrapport

Bruksslitage, senare bemålning.

"Framgången med den finske arkitekten Ilmari Tapiovaaras omdesignade Fanett (Se denna, 1955) ledde till att Edsbyverken ett par år senare kunde lansera nästa Tapiovaara-stol. Formgivningen beskrevs som ´tänkt att påminna om stramt förfinat och lite kokett salongsuppträdande´. Stolen fungerade som blickfång och producerades under 1960-talet i cirka 10 000 exemplar. Tillverkningen upphörde i slutet av decenniet. Stolen tillverkades parallellt av Asko i Finland med enda skillnaden att man här använde massivträ istället för plywood i sitsen. Sedan 2005 finns Mademoiselle åter i produktion genom Aero Design Furniture i Helsingfors." Ur Gordan, Dan: "Svenska stolar och deras formgivare 1899-2001", Byggförlaget, Stockholm, 2002, s 176.

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss