VÄGGVÄV, jute, 1970-talet, Södahl Design Danmark, ca 142x84.

Modernistisk komposition i gult, orange, brunt och guld mot brun botten. Tryckt dekor.

Bruksslitage, trästavar iförda för upphängning på vägg.

Södahl Design A/S, Danmark, grundades av formgivaren och konstnären Hans Jürgen Schöbel 1963.

Utropspris
2 000 SEK