Madeleine Pyk – en samling F769

GOLVUR, urtavlan märkt AAS Mora. Bär dat 1843.

Bemålat fodral. Svängd form. Urtavla märkt A A S, Anders Andersson, MORA. två lod samt pendel. H 196.

Bruksslitage. Märken och repor. Huven saknar glas. Färgslitage. Senare visare. Ej funktionstestad. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK