MATSERVIS, 86 delar, flintporslin, "Colorado" Stig Lindberg, Gustavsberg, formgiven 1955.

Limegröna, mörkblå, svarta samt fåtal gula.
7 serveringsfat, varav 2 djupa, l 37-17 cm.
1 såsskål.
2 små serveringsfat med hänkel.
25 assietter.
16 flata mattallrikar.
13 djupa tallrikar.
22 desserttallrikar.

Enstaka nagg, glasyrmistor samt repor och slitage. Färgen något bleknad på en del av servisen.

Utropspris
8 000 SEK