KAFFESERVIS, 3 delar, silver, efter Jacob Ängman, GF Hallengren, Malmö 1924. Tot vikt 840 gram.

Oval form, handtag och hänklar med avslutande fleuron, kaffekannans lockknopp i form av fisk. Delvis förgyllda. Kaffekannans höjd 17,5.

Smärre slitage.

Denna modell ritades av Jacob Ängman för Guldsmedsaktiebolaget år 1919 och utställdes å Verkstadens utställning, Liljevalchs år 1920 där den inköptes av Nationalmuseum. Modellen kallas därefter "Museiservisen".
Jacob Ängman (1876- 1942) var en av de pionjärer som banade väg för en ny generation silversmeder. År 1907 blev Ängman konstnärligt ansvarig på Guldsmedsaktiebolaget.

Utropspris
10 000 SEK