MATTA, Täbris, semiantik/old. Ca 294 x 197,5.

Brunmelerad botten med polykroma palmetter, arabesker och blomrankor. Mörkblå huvudbård med palmetter, arabesker, molnband och blomranka.

Smärre slitage, smutsig, fläckar, obetydliga rivmärken. Långsidorna med smärre skador.

Utropspris
5 000 SEK