Robert Mapplethorpe

(USA, 1946-1989)
Robert Mapplethorpe
(USA, 1946-1989)

ROBERT MAPPLETHORPE, pressfotografi, silver gelatin på s.k. RC-papper, 1986.

"Irises". Bladstrl. 25x20. Oramad.

Obetydligt slitage.

Proveniens

Utrangerad från The Institute of Contemporary Art, Boston.

Konstnär

Robert Mapplethorpe föddes 1946 i New York och dog 1989 i Boston. Han är framför allt känd för sina svartvita, noggrant komponerade studiobilder, ofta med homoerotiska motiv eller blommor. Mapplethorpes formspråk är klassiskt och tidlöst men innehållet anses fortfarande provokativt. I sina motiv skildrar han ofta en del av New Yorks gayvärld under 1980-talet och i början av 90-talet. Han var samtida med Andy Warhol och Nan Goldin som också gjorde konst av det utlevande livet. Idag har hans bilder nästan nått ikonstatus och ses i alla möjliga sammanhang.

Utropspris
3 000 SEK

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

35. Stig Lindberg & Wilhelm Kåge, vas, fajans, Gustavsberg 1938.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
Fair warning
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
8 000

ditt bud
7 500

ditt bud
7 000

ditt bud
6 500

ditt bud
6 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
5 500

ditt bud
Aktuellt bud:
16 000 SEK