Smycken
291921

PARTI SMYCKEN, 9 delar, silver, bl.a. Åbo, 1900-talets andra hälft. Tot. vikt ca 91,6 g.

Ring med kula, silver 813, Turun Hopea Oy 1966. Strl. 18.
Ring, silver 813, Sten & Laine, Åbo 1969. Strl. 15,5.
Armring med aventurglas, silver 813, Turun Hopea Oy, Åbo 1964. Diam. 6,3.
Armring med två stenar, silver 813, Åbo 1961. Diam. 6,5.
Brosch med månsten, silver 813, Kupittaan Kulta, Åbo 1960. L 5,3.
Halssmycke, sterling silver och svart sten, 1994. Kedens l 69, hänget 4,5x4,5.
Armband, sterling silver och svart sten. L 18.
Hänge, sterling silver, Tammen Koru, Åbo.
Örhängen, sterling silver, Tammen Koru, Åbo.

Namngravyr, bruksslitage, anlöpningar.

Utropspris
80 EUR