BORDSPENDYL, alabaster, nygotisk, Samuel Marti et Cie, Frankrike, 1800-talets mitt.

Rak form, flankerad med spiralsvarvade kolonnetter, vit emaljurtavla med romerska siffror. Pendel finns. H 47. Nyckel finns.

Lagningar, sprickor, renoverad. Urtavla med skador. Glas saknas. Ej funktionstestad.

Utropspris
5 000 SEK