BORD MED STOLAR, 1+4, CE Ekselius o JO Carlsson, Vetlanda 1959 samt Dyrlund, Danmark, 1950/60-tal.

Runt bord, palisander, enl uppgift Carl Erik Ekselius och JO Carlsson, Vetlanda, 1959, diam 115 h 71, iläggsskiva b 55. Stolar stomme i palisander, fast stoppad sits och rygg i orange ylleklädsel, etikettmärkta Dyrlund, Danmark. En extra iläggsskiva i teak medföljer b 55 , l 114,5.

Slitage. Repor. Märken. Två tassar på stolarna är lösa. En iläggsskiva ej ursprunglig.

Utropspris
4 500 SEK