STOL, gustavianskt provinsarbete, 1800-talets första hälft.

Bronserad. Stoppad sits.

Slitage, ställvis hårt. Senare bemålning, färgbortfall, stötmärken, mindre skador. Renoverad och kompletterad. Senare klädsel.

Utropspris
2 000 SEK