Allmoge
293137

SLAGBORD, allmoge, 1800-tal.

SLAGBORD, allmoge, 1800-tal.

Polykromt bemålat med blomsterdekor. Svarvade kopplade ben. Två uppfällbara halvmåneformade slag med vardera en grind. L 100, B 59(186), H 74.

Senare bemålning. Slitage. Färgbortfall. Sprickor.

Utropspris
3 000 SEK