LJUSKRONA, Oskariansk, 1800-talets andra hälft, h 83.

Mässingsstomme, delvis bronserad. Behängd med olikformade prismor. 8 ljusarmar för elektricitet.

Utbytta ljuspipor vid elektrifiering. Avkortad. Lösa prismor, några prismarader lösa, nagg. Ej funktionstestad.

Utropspris
10 000 SEK