Allmoge
293764

KISTA, allmoge, bär dat 1827.

KISTA, allmoge, bär dat 1827.

Blåmålad med mestadels röd dekor. SMidda järnbeslag. Med påskrift "A.M.E.D år 1827". Enligt uppgift Roslagen, Vätö. L 89, B 54,5, H 36,5. Nyckel finns.

Slitage. Repor. Pigmentbortfall.

Utropspris
4 000 SEK