Per Hasselberg

(Sverige, 1850-1894)
Per Hasselberg
(Sverige, 1850-1894)

PER HASSELBERG, efter, skulptur, brons. Bär sign. Gjutarmärkt Stenders förlag.

"Snöklockan". H 35.

Smärre slitage.

Konstnär

Per Hasselberg var en svensk skulptör född i Ronneby, Blekinge. Han började sin bana som timmermanselev, snickarlärling och ornamentbildhuggare. Hasselberg studerade senare vid Ècole des Beaux-Arts i Paris. Han var en av Sveriges ledande skulptörer vid 1800-talets slut och var nära vän med Prins Eugen i vars konstsamling han finns representerad. Hasselberg var den förste svenske skulptören att erhålla guldmedalj på Parissalongen och han var en tongivande kraft inom opponentrörelsen. Kända verk av Hasselberg är ”Snöklockan” som bland annat finns i Nationalmuseums samlingar, ”Grodan”, ”Grodungen” och ”Näckrosen”.

Utropspris
6 000 SEK