BORDSLAMPA, sk bouilotte, delvis empire och 1830-tal.

Förgylld och patinerad brons, dekor i form av palmetter, bladstav, höj och sänkbar grönlackerad plåtskärm, på rund fot. H 56.

Renoverad. Kompletterad. Borrad för el. Elektrifierad. Färgbortfall. Slitage. Senare lackering. Ej funktionstestad.

Utropspris
5 000 SEK