AMPEL, empire, 1800-talets första hälft. H 62.

För ett ljus i kupan.Kupa i frostat glas med målad dekor, Fyra ljusarmar, gulmetall, avslutande knopp.

Bruksslitage. Lagad med klämmor. Sprickor. Lagning på ljusarm. Senare kedja. Kompletterad. Lös ljusmanschett medföljer.

Utropspris
3 000 SEK