Dimitri Omersa & Co

(Storbritannien, Född 1927)
Dimitri Omersa & Co
(Storbritannien, Född 1927)

FOTPALL / ELEFANT, Dimitri Omersa & Co för Abercrombie Fitch / Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft.

Cognacsfägat läder. H 44.

Skada på svans, slitage, patina samt ställvist lös i sömmarna.

Formgivare

Dimitri Omersa & Co:s historia inleddes med att ”Old Bill” tillverkade en stoppad fotpall i form av en gris i läder år 1927 av läderresterna från en väska. Grisen började säljas på varuhuset Liberty´s. När ”Old Bill” pensionerade tog Dimitri Omersa och hans fru Inge över företaget och tillverkades fler olika djur. Under 1960–80-talet såldes de via Abercrombie och Fitch i USA. Efter paret Omersas död övertogs företaget av Jane och Jeremy Cave, nu drivs det av Josie Dale. Företagets produkter är handsydda av kvalitativt läder, en ställning i stål packas med träull och kläs med läder som färgas och behandlas. Resultatet blir ett unikt djur med charm och personlighet, djur som hästar, hundar, elefanter och noshörningar.

Utropspris
8 000 SEK