MATTA, semiantik Hamadan. Ca 299 x 111.

Grönbrunmelerad botten med polykromt, heltäckande blommönster. Benvit huvudbård med stiliserad blomranka.

Slitage, smutsig, fläckar, smärre skador, lagningar. Långsidorna med trampveck, smärre skador och lagningar.

Utropspris
4 000 SEK