Gustavsberg

(Sverige, 1825-)
Gustavsberg
(Sverige, 1825-)

MATSERVIS, 115 delar, porslin, Gustavsberg. 1910-20-tal.

Kantdekor i guld och grönt, löv och spets. 8 mattallrikar, 20 förrättstallrikar, 16 sopptallrikar, 24 mindre djupa tallrikar, 18 assietter, 9 mindre assietter, 10 ovala uppläggningsfat i olika strl, 4 skålfat, 2 såsterriner, 1 såssnipa, 3 tekoppar på fat (2 medföljande extra fat).

Bruksslitage. Enstaka nagg.

Formgivare

Gustavsbergs keramiska fabrik anlades 1825 på Värmdö. Fabriken tillverkade till en början främst serviser i flintgods med koppartryckt dekor av engelsk typ. Landskap och slottsmotiv var vanliga. Vid mitten av 1800-talet expanderade fabriken och man började tillverka benporslin och ironstone china. Förutom serviser tillverkar Gustavsberg prydnadskeramik så som parian, majolikaimitationer, jaspergods och stengods. Från 1890-talet började Gustavsberg tillämpa studioarbeten med konstnärliga medarbetare likt Rörstrand. Wilhelm Kåge, Stig Lindberg, Lisa Larson har alla varit knutna till fabriken. Designer vi minns från Gustavsberg är ”Blå blom”, ”Pyro”, ”Argenta”, ”Berså” med flera.

Utropspris
3 000 SEK