CASSOLETTER, ett par, Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft.

Vit marmor och brons. Äggformade uppburna på tre bockornerade ben. Rund sockel med pärstavsdekor. Dekor av blomgirlander och -bockhuvuden. Lock med kotteknopp. H 31.

Bruksslitage. Smärre märken och repor. Nagg. Smuts och fläckar.

Utropspris
5 000 SEK