ULF RAHMBERG, affisch, offset, 1973, "Chile 1973".

Pinochet och Joakim von Anka. Bladstorlek 59x42,5. Oramad.

Politisk konst är en benämning för den typ av konst som ifrågasätter sin samtids politiska förhållanden. Begreppet är inte tidsbestämt men etableras som en konstform vid slutet av 1960-talet. Sextiotalets konstnärliga experimentlusta och avantgardism övergick under 1970-talet till det mer politiskt radikala. En reaktion på världens orättvisor i allmänhet och kring medborgarrättsrörelsen och Vietnamkriget i synnerhet. Konsten förde fram budskap om mänsklig rättvisa och frihet. Affischerna berättar ofta om politiska demonstrationer och kvinnokampen. Kända konstnärer för tiden var Kjartan Slettemark, Channa Bankier, Karin Frostenson och Carl Johan De Geer. Affischerna ansågs vara en demokratisk budbärare som nådde ut till en stor publik. "Att göra tillsammans" och "att göra själv" var nyckelord i tiden. Idag är konstnärer "aktivister" och använder sina verktyg för att protestera mot globalisering, förorening av vår miljö och förespråkar politiska och sociala reformer på en lokal eller en global skala.

Konditionsrapport

Enstaka veck i ett av hörnen.

Proveniens
Galleristen Bo Karlssons samling.
Litteratur
Publicerad i tidningen "Puss" 1973. Ulf Rahmberg har sin retrospektiva utställning på Borås Konsthall våren 2012.
Följerätt
Ja

Kontakta kundservice

Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.
Telefontid: Mån - Fre 9-13
+46 8-614 08 00
Skicka ett meddelande

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Det finns inget fraktalternativ för din adress, kontakta specialdelivery@bukowskis.com så hjälper vi dig.

    Här kan du enkelt få prisuppgift på transporter inom Sverige och Finland direkt hem till dig, till ombud i din närhet eller ett av våra andra auktionshus.

    Det kan finnas föremål där fraktkostnad saknas. Kontaka oss i så fall för prisuppgift.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Har du ett liknande föremål du vill få värderat?
    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss


    Auktionen är avslutad.