LENA SVEDBERG, utställningsaffischer, 2 st, samt katalog för minnesutställningen på Malmö Konsthall.

Motiv av Nürnbergrättegången, katalog hör ihop med detta motiv, bladstorlek 33x45, katalog 21,5x15. Motiv av fru justitia, bladstorlek 70x50. Oramade.

Politisk konst är en benämning för den typ av konst som ifrågasätter sin samtids politiska förhållanden. Begreppet är inte tidsbestämt men etableras som en konstform vid slutet av 1960-talet. Sextiotalets konstnärliga experimentlusta och avantgardism övergick under 1970-talet till det mer politiskt radikala. En reaktion på världens orättvisor i allmänhet och kring medborgarrättsrörelsen och Vietnamkriget i synnerhet. Konsten förde fram budskap om mänsklig rättvisa och frihet. Affischerna berättar ofta om politiska demonstrationer och kvinnokampen. Kända konstnärer för tiden var Kjartan Slettemark, Channa Bankier, Karin Frostenson och Carl Johan De Geer. Affischerna ansågs vara en demokratisk budbärare som nådde ut till en stor publik. "Att göra tillsammans" och "att göra själv" var nyckelord i tiden. Idag är konstnärer "aktivister" och använder sina verktyg för att protestera mot globalisering, förorening av vår miljö och förespråkar politiska och sociala reformer på en lokal eller en global skala.

Konditionsrapport

Obetydligt slitage.

Följerätt
Ja

Vad kostar transporten?

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Det finns inget fraktalternativ för din adress, kontakta specialdelivery@bukowskis.com så hjälper vi dig.
    Här kan du enkelt få prisuppgift på transporter inom Sverige och Finland direkt hem till dig, till ombud i din närhet eller ett av våra andra auktionshus.

    Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade i en formanpassad, diskret kartong för att skydda ditt unika föremål. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

    Hur bokar jag transport?

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    När levereras varan?

    Din order kommer att iordningställas inom 1-2 dagar efter att transporten är betald. Du kommer att få ett meddelande när ditt objekt är på väg.

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.
    Telefontid: Mån - Fre 9-17
    +46 8-614 08 00
    Skicka ett meddelande

    Auktionen avslutades:
    CET

    Har du ett liknande föremål du vill få värderat?
    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss


    Auktionen är avslutad.