LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1920-tal. H ca 83.

Stomme i mässing behängde med olik slipade prismer. Röd glasskål med avslutande pinjekotte. Fyra ljusarmar, behängd med bl a ovala samt droppformade prismer i form av girlander. Elektrifierad. Fyra ljusmanschetter i glas medföljer.

Slitage. Anlupet. Repor. Ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK