Tyg och läder. Märkt "Hutstreifen". Guldplåtar av förgylld metall med blå, röd och vit emalj. Plym, tagel. Ståndare till hatt m/1910. Två knappar, Sporrong, medföljer.
Slitage. Smärre skador.