OKÄND KONSTNÄR, pastell på kartong, troligen 1910-tal.

Porträtt av August Strindberg. Etikettmärkt á tergo: Registrerad och fotograferad av Svenska Porträttarkivet 1971. Bildstorl 68 x 96.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Enligt historik á tergo: Georg och Hanna Pauli och därefter Harald Hult, innehavare av Antikvariat Blå Tornet, Drottninggatan 85. Inköpt därifrån av nuvarande ägare.

August Strindberg, författare, dramatiker och bildkonstnär. En av de största författarna i svensk litteratur. Han var en central gestalt i sin samtids kulturliv och som en konfliktsökande samhällskritiskt lagd person var han ständigt omdebatterad. Han blev tidigt internationellt känd för hans verk, tankar och idéer. Strindberg var ständigt produktiv och banbrytande. Han var en god men opålitlig samhällsmedborgare som gjorde ombytligheten till en dygd. En reaktionär radikal.

Utropspris
5 000 SEK