HERRFICKUR, 18k guld, Joachim dä Hovenschiöld, Stockholm (1767-1800), boett trol Olof Ekman, Stockholm, 1788.

Urtavla och urverk märkt Hovenschiöld, ur nr 322Spindelgång, vit emaljurtavla med arabiska siffror, slipat glas, diam ca55. Nyckel finns.

Ej funktionstestad, slitage, bucklor, urtavla skadad, skyddsboett saknas.

Utropspris
8 000 SEK