BESTICK, 182 del, silver, NM, Norge, 1900-talets mitt. Tot vikt silverbestick ca 3930 g. Vikt m stålblad 3397 g.

Skaft med genombruten dekor. Omfattande 18 matgafflar (19,5), 18 matknivar med stålblad (23), 18 matskedar (19,5), 18 bordsgafflar (17,5), 18 bordsknivar med stålblad (20), 18 bordsskedar (17,5), 12 fiskgafflar och 12 fisknivar med stålblad (18 och 20), 12 fruktnivar med stålblad (16), 7 smörgåsgafflar (16), osthyvel (22), 5 serveringsbestick (20 och 21), 8 sillgafflar (13 och 10), 2 såsskedar (16 och 14), 3 syltskedar (15,5 och 13) samt 12 servettringar (L 6).

Smärre slitage och repor.

Utropspris
30 000 SEK