Smycken
300031

SMYCKEUPPSÄTTNING, 18 resp 14k guld samt emalj, 3 delar. Delvis Stockholm. 1800-talets mitt. Vikt tot 53 g.

Blåemaljerat. Brosch 18k med fasettslipade diamanter tot ca 1,5 ct. H 5, b ca 5. Brosch stämplad C & A (Caron & Ambrosius), Stockholm 1856. Originaletui.
Armband, L ca 18, b 2 samt Kråsnål, L 5,5.

Slitage, lagningar, skador. Ställvis större emaljskador.

August Caron och A. Ambrosius var under åren 1852-1859 kompanjoner under namnet Caron & Ambrosius.

Utropspris
10 000 SEK