Peter Tillberg

(Sverige, 1946-2016)
Peter Tillberg
(Sverige, 1946-2016)

PETER TILLBERG, olja på pannå, sign o dat 83.

Kvinnoben, 48x36.

Repor.

Konstnär

Tillberg, Peter (1946-2016) Svensk målare, grafiker och skulptör. Utbildad vid Kungliga Konsthögskolan 1964-1969. Han tog fasta på det fotorealistiska måleriet och dess möjligheter att användas i samhällsdebatten. Han återgav verkligheten precis som han såg den. Hörnan av ett bostadshus, utan liv, tyst och grått uttrycker samma ödsliga tristess som den tomma villagatan under molntunga skyar som de förstelnade skolbarnen i ”Är du lönsam lille vän”. Den målningen gjorde honom berömd. I Tillbergs bilder finns en surrealistisk underfundighet som påminner om Magrittes. Under senare delen av 70-talet blev han intresserad av geologiska motiv. De stenar han med ömhet avbildar visar en oändlig formrikedom. Under en lång period arbetade han endast med kolkrita. Senare har han återgått till en stark färgskala med bl.a. motiv från Provence. Har även skulpterat i olika material bl.a. frigolit och metall.

Utropspris
3 000 SEK