KAFFESERVIS, 21 delar, porslin, Meissen, 1900-talets mitt.

Polykrom blomsterdekor resp dekor av rosa rosor med förgyllda detaljer. Kaffekanna med underlägg, tre koppar med fat, 3 assietter samt tre mocca koppar med fat. Gräddkanna, mjölkkanna samt sockerskål med lock och vas, samtliga med rosendekor. Två koppar med fat, tre assietter samt vas med polykrom blomsterdekor. Kannans h 24.

En vas med lagning i botten, fat med spricka, gräddkannan med skador, mjölkkannnan med lagning. Nagg och slitage. Vissa delar andrahandssortering.

Utropspris
2 000 SEK