SKÅL MED FAT, glas, Edward Hald, Orrefors, 1930.

Graverad, konformad skål med plan botten dekor av strandmotiv och tre solar i moln, fat med uppsvängt brätte. Signerad Of. H.683. 30. S.P.(gravör Sten Pettersson). Höjd 12 cm, diameter 18 cm.

Slitage, repor, nagg.

Utropspris
3 000 SEK