SPELBORD, möjligen Carl Diedrick Fick, sengustavianskt, omkring 1800.

Mahognyfanér, rektangulärt med fällbar skiva, låda i sargen, sk droppbeslag av mässing, fyra nedåt avsmalnande ben. På vardera kortsida en utdragbar ljusbricka. L 88, b 42-84, h 75-76.

Slitage, sprickor, fläckar, repor, något buktande skiva, fanérskador, fothylsor saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
6 000 SEK