SNEDKLAFFSEKRETÄR, sengustaviansk stil AW Möller Mariefred 1863.

Mahogny. Nedfällbar skrivskiva med bakomliggande låinredning. Fyra underliggande lådor. Mässingsbeslag. Lådor flankerade av rundade kolonner. En låda invändigt märkt med blyerts "Målare Gesällen A.W.Möller 4/10 1863 Mariefred och Åker Sty: Bruk". L 102, B 50, H 103. Nyckel finns.

Repor och slitage. Ställvis fanérskador. Sidor med sprickor. Nyckel finns.

Utropspris
4 000 SEK