Mörkblå botten med polykrom medaljong, hörnornament och palmett- och blomslingor. Terrakottafärgad huvudbård med palmetter och blomslingor.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck och skador, kortsidorna med skador.