Mahognyfanerat. Tvådelat. Överdel med två glasade dörrar. Underrede med två dörrar med målad och punsad dekor. Flankerande salomonitiska kolonner. L 108, b 58, h 215. Nyckel finns.
Slitage, skador, repor. Underredets skiva med brännmärke. Delvis blekt. Fläckar.