Paul Myrén

(Sverige, 1884-1951)
Paul Myrén
(Sverige, 1884-1951)

PAUL MYRÉN, teckning med rödkrita, pastell, sign och dat 1918

Mansporträtt. Bildstrl. 41x28.

En romantiserad hyllning till en ung soldat, möjligen en eldare i loket på pansartåget som Paul Myrén hoppat på i Karelen under Finska frihetskriget 1918. Tidigare hade han färdats i
Mannerheims privata tågvagn, som han blivit tilldelad av generalstaben i egenskap av officiell reportagetecknare åt den finska regeringen, med officers grad. I Paul Myréns bok "I Revolutionstider", utgiven 1920 på Albert Bonniers förlag, såger han på sid 56-57 en målande och naken ögonvittnesskildring av hur den unge soldaten träffas av en kula i huvudet och sakta dör framför honom.

Något gulnad. Smärre slitage. Ej examinerad ur ram.

Utropspris
2 500 SEK