VÄSKA, Christian Dior, Paris, 1900-talets senare hälft.

Monogrammönstrad canvas i svart med svarta skinndetaljer. Fodrad med beige canvas. Etikettmärkt "Christian Dior bagages PARIS MADE IN FRANCE", "made in France quaranti Scotchguard", l 29, b 17, h exkl handtag, 19.

Ställvis hårt bruksslitage, fläckar.

Utropspris
1 500 SEK